Buffon konfirmoi largimin nga Juventusi, kjo është arsyeja

Sipas La Gazzetta dello Sport, një nga arsyet pse Gianluigi Buffon po largohet nga Juventus është marrëdhënia e tij me Andrea Pirlo.

43-vjeçari njoftoi dje se do të largohet nga Juventusi në fund të sezonit.

“E ardhmja ime është e qartë dhe e përcaktuar. Kjo përvojë e bukur dhe shumë e gjatë me Juve do të marrë fundin përfundimtar këtë vit”, zbuloi fituesi i Kupës së Botës me Italin në 2006.

“Ose ndaloj së luajturi, ose nëse gjej një situatë që më motivon të luaj ose të kem një përvojë tjetër jetësore, do ta marr parasysh”, tha ai.

Sipas La Gazzetta dello Sport, marrëdhënia e tij me Andrea Pirlo është një arsye pse Buffon vendosi të largohet nga Zonja e Vjetër për herë të dytë në karrierën e tij.

Ata janë miq të ngushtë dhe fituan shumë trofe së bashku, përfshirë Kupën e Botës. Megjithatë, gazeta raporton se Buffon donte të luante më shumë lojëra këtë sezon dhe shpresonte se ai mund të përfshihej më shumë brenda dhomës së zhveshjes.

Ai ka 12 paraqitje në të gjitha garat deri më tani këtë sezon dhe do të fillojë kundër Sassuolo këtë mbrëmje.


Shtuar 12.05.2021 10:01