Barcelona po mendon të anulojë kontratën e mbrojtësit pas negociatave të dështuara

Barcelona thuhet se po shqyrton mundësinë e largimit nga Samuel Umtiti pas disa muajsh të vështirë për mbrojtësin.

Umtiti u kritikua intensivisht gjatë gjithë sagës së Lionel Messit pasi u pretendua se ai refuzoi të largohej ndërsa Barcelona po përpiqej të mblidhte para.

Qendërmbrojtësi ka thënë vetë se ai dëshiron të qëndrojë dhe të luftojë për një vend pasi është rikthyer në gjendje fizike për shkak të një sërë çështjesh lëndimesh.

Por ai nuk e mori shansin nën drejtimin e Ronald Koeman , i cili e ndaloi atë nga 11-ta e tij fillestare këtë sezon.

Duket se pak do të ndryshojë nën drejtimin e Xavi Hernandez , dhe kjo mund të jetë për shkak të problemeve jashtë fushës, si çdo gjë tjetër.

Sipas Sport , Barça ka luftuar për të arritur një marrëveshje me Umtiti për uljen e kontratës së tij fitimprurëse, dhe ata tani mund të vendosen të marrin një rrugë tjetër.

Raporti pretendon se Barça do të kërkojë të arrijë një marrëveshje me mbrojtësin për t’i dhënë fund kontratës së tij.

Kjo do të thotë që Blaugrana do të paguajë kompensim të konsiderueshëm për t’i dhënë fund kontratës përpara skadimit të saj në verën e vitit 2023.

Ligjërisht, Umtiti mund t’i kërkojë Barçës çdo cent të pagës që i takon nga tani deri në fund të kontratës së tij, por lojtarët dhe klubet zakonisht arrijnë një marrëveshje për një paketë kompensimi në rrethana të tilla.

Lëvizja do t’i mundësonte Umtitit të gjente një klub të ri në janar – ose ndoshta edhe më parë – dhe me pak shanse për të luajtur në Camp Nou, ky mund të jetë gjithashtu opsioni i tij më i mirë, pavarësisht dëshirës së tij për t’u kthyer në formacionin fillestar të Barçës.


Shtuar 22.11.2021 09:18