Lista e plotë e fituesve në “American Music Awards 2021”

“American Music Awards 2021” u mbajt të dielën në Los Angeles. Ceremonia vjetore e ndarjes së çmimeve u drejtua nga Cardi B, duke nderuar artistët më të mirë të vitit. BTS ishte grupi që triumfoi duke fituar çmimin artisti më i mirë i vitit, grupi i preferuar pop dhe kënga e preferuar pop me “Butter”.

Më e nominuara mes artistëve ishte Olivia Rodrigo por mori vetëm çmimin artistja e re më e mirë e vitit. Në mesin e fituesve janë dhe Taylor Swift, The Weeknd, Ariana Grande dhe Drake. Sakaq, Dua Lipa ishte e nominuar në tre kategori por nuk arriti të fitojë asnjë çmim.

Lista e plotë e fituesve

ARTISTI I VITIT

      Ariana Grande

 • BTS 
 • Drake
 • Olivia Rodrigo
 • Taylor Swift
 • The Weeknd

ARTISTI I RI I VITIT

 • 24kGoldn
 • Giveon
 • Masked Wolf
 • Olivia Rodrigo 
 • The Kid LAROI

BASHKËPUNIMI I VITIT

 • 24kGoldn ft. iann dior “Mood”
 • Bad Bunny & Jhay Cortez “DÁKITI”
 • Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”
 • Doja Cat ft. SZA “Kiss Me More” 
 • Justin Bieber ft. Daniel Caesar & Giveon “Peaches”

KËNGA E PREFERUAR TRENDI Erica Banks “Buss It”

 • Måneskin “Beggin’”
 • Megan Thee Stallion “Body” 
 • Olivia Rodrigo “drivers license”
 • Popp Hunna “Adderall (Corvette Corvette)”

VIDEOJA E PREFERUAR

 • Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) “Leave The Door Open”
 • Cardi B “Up”
 • Lil Nas X “MONTERO (Call Me By Your Name)” 
 • Olivia Rodrigo “drivers license”
 • The Weeknd “Save Your Tears”

ARTISTI I PREFERUAR POP  

 • Drake
 • Ed Sheeran 
 • Justin Bieber
 • Lil Nas X
 • The Weeknd

ARTISTJA E PREFERUAR POP

 • Ariana Grande
 • Doja Cat
 • Dua Lipa
 • Olivia Rodrigo
 • Taylor Swift 

DYSHJA OSE GRUPI I PREFERUAR POP

 • AJR
 • BTS 
 • Glass Animals
 • Maroon 5
 • Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)

ALBUMI I PREFERUAR POP

 • Ariana Grande, Positions
 • Dua Lipa, Future Nostalgia
 • Olivia Rodrigo, SOUR
 • Taylor Swift, evermore
 • The Kid LAROI, F— LOVE

KËNGA E PREFERUAR POP  

 • BTS “Butter” 
 • Doja Cat ft. SZA “Kiss Me More”
 • Dua Lipa “Levitating”
 • Olivia Rodrigo “drivers license”
 • The Weeknd & Ariana Grande “Save Your Tears (Remix)”

ARTISTI I PREFERUAR COUNTRY

 • Chris Stapleton
 • Jason Aldean
 • Luke Bryan 
 • Luke Combs
 • *Morgan Wallen

ARTISTJA E PREFERUAR COUNTRY

 • Carrie Underwood 
 • Gabby Barrett
 • Kacey Musgraves
 • Maren Morris
 • Miranda Lambert

DYSHJA OSE GRUPI I PREFERUAR COUNTRY

 • Dan + Shay 
 • Florida Georgia Line
 • Lady A
 • Old Dominion
 • Zac Brown Band

ALBUMI I PREFERUAR COUNTRY

 • Chris Stapleton – Starting Over
 • Gabby Barrett – Goldmine
 • Lee Brice – Hey World
 • Luke Bryan – Born Here Live Here Die Here
 • *Morgan Wallen – Dangerous: The Double Album

KËNGA E PREFERUAR COUNTRY

 • Chris Stapleton “Starting Over”
 • Chris Young & Kane Brown “Famous Friends”
 • Gabby Barrett “The Good Ones” 
 • Luke Combs “Forever After All”
 • Walker Hayes “Fancy Like”

ARTISTI I PREFERUAR HIP-HOP

 • Drake 
 • Lil Baby
 • Moneybagg Yo
 • Polo G
 • Pop Smoke

ARTISTJA E PREFERUAR HIP-HOP

 • Cardi B
 • Coi Leray
 • Erica Banks
 • Megan Thee Stallion 
 • Saweetie

ALBUMI I PREFERUAR HIP-HOP

 • Drake – Certified Lover Boy
 • Juice WRLD – Legends Never Die
 • Megan Thee Stallion – Good News
 • Pop Smoke – Shoot For The Stars Aim For The Moon
 • Rod Wave – SoulFly

KËNGA E PREFERUAR HIP-HOP

 • Cardi B “Up” 
 • Internet Money ft. Gunna, Don Toliver & NAV “Lemonade”
 • Lil Tjay ft. 6LACK “Calling My Phone”
 • Polo G “RAPSTAR”
 • Pop Smoke “What You Know Bout Love”

ARTISTI I PREFERUAR R&B

 • Chris Brown
 • Giveon
 • Tank
 • The Weeknd 
 • Usher

ARTISTJA E PREFERUAR R&B

 • Doja Cat 
 • H.E.R.
 • Jazmine Sullivan
 • Jhené Aiko
 • SZA

ALBUMI I PREFERUAR R&B

 • Doja Cat – Planet Her
 • Giveon – When It’s All Said And Done… Take Time
 • H.E.R. – Back of My Mind
 • Jazmine Sullivan – Heaux Tales
 • Queen Naija – missunderstood

KËNGA E PREFRUAR R&B

 • Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) “Leave The Door Open” 
 • Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”
 • Giveon “Heartbreak Anniversary”
 • H.E.R. “Damage”
 • Jazmine Sullivan “Pick Up Your Feelings”

ARTISTI I PREFERUAR LATIN

 • Bad Bunny 
 • J Balvin
 • Maluma
 • Ozuna
 • Rauw Alejandro

ARTISTJA E PREFERUAR LATINE

 • Becky G 
 • Kali Uchis
 • KAROL G
 • Natti Natasha
 • ROSALÍA

DYSHJA OSE GRUPI I PREFERUAR LATIN

      Banda MS de Sergio Lizárraga 

 • Calibre 50
 • Eslabon Armado
 • La Arrolladora Banda El Limón De Rene Camacho
 • Los Dos Carnales

ALBUMI I PREFERUAR LATIN

 • Bad Bunny – EL ÚLTIMO TOUR DEL MUNDO
 • Kali Uchis – Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios)
 • KAROL G – KG0516
 • Maluma – PAPI JUANCHO
 • Rauw Alejandro – Afrodisíaco

KËNGA E PREFERUAR LATINE

 • Bad Bunny & Jhay Cortez “DÁKITI”
 • Bad Bunny x ROSALÍA “LA NOCHE DE ANOCHE”
 • Farruko “Pepas”
 • Kali Uchis “telepatía” 
 • Maluma & The Weeknd “Hawái (Remix)”

ARTISTI I PREFERUAR ROCK

 • AJR
 • All Time Low
 • Foo Fighters
 • Glass Animals
 • Machine Gun Kelly 

ARTISTI I PREFERUAR FRYMËZUES

 • CAIN
 • Carrie Underwood 
 • Elevation Worship
 • Lauren Daigle
 • Zach Williams

ARTISTI I PREFERUAR GOSPEL

 • Kanye West 
 • Kirk Franklin
 • Koryn Hawthorne
 • Maverick City Music
 • Tasha Cobbs Leonard

ARTISTI I PREFERUAR DANCE/ELECTRONIC

 • David Guetta
 • ILLENIUM
 • Marshmello 
 • Regard
 • Tiësto


Shtuar 22.11.2021 12:52