Receta më e mirë për Akulloren: Ditët e ngrohta janë gjithmonë më të lehta me këtë ëmbëlsirë

Përbërësit:

Pesë vezë,
pesë lugë çaji sheqer,
një filxhan salcë
rreth 300ml. qumësht
+ perberes per shije sipas deshires

Përgatitja:

Rrihni kremin e rrahur me qumësht të ftohtë dhe lëreni mënjanë.

Në një enë tjetër rrihni të bardhat e vezëve dhe shtoni sheqerin që të jetë e fortë dhe rrihni të verdhat e vezëve.

Shtoni shijet dhe përziejini çdo grimë me mikser që të bashkohen përbërësit.

Shijet:

Për çokollatën: Dy lugë kakao dhe tre çokollatë të shkrirë.

Për vaniljen: Tre gota sheqer vanilje.

Për lajthinë: Një lugë çaji kakao dhe pak lajthi të grirë hollë.

Për biskota:Biskota sipas kërkesës

Për frutat: Zgjidhni aromën e frutave sipas dëshirës.

Mbyllni enët dhe lërini në ngrirje deri nesër ose derisa të forcohen. /albeu.com/

Shtuar 15.05.2022 18:35