Nga zemra te mbrojtja e shikimit, 5 arsye të shkëlqyera pse duhet të hani qepë të pranverës çdo ditë

Qepët e reja janë shumë ushqyese dhe të pasura me vitamina dhe minerale, të cilat ndihmojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve.

Është një perime ideale pranverore, e cila është burim i mirë i vitaminave A, K dhe C, ndërsa përmban shumë fosfor, kalium dhe kalcium nga mineralet.

Për shkak të vetive të tij antibakteriale, mbron trupin nga shfaqja e proceseve inflamatore, dhe sasia e madhe e squfurit në të rrit oreksin dhe përmirëson tretjen.

1. Ruajeni zemrën

Qepët janë plot me antioksidues që ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira që dëmtojnë qelizat në inde. Përmbajnë gjithashtu shumë vitaminë C, e cila ndihmon në mbajtjen e presionit të gjakut brenda kufijve normalë dhe në këtë mënyrë mbron nga sëmundjet e zemrës.

2. Mbron shikimin
 
Sasia e madhe e karotenoideve në këtë ushqim ruan shikimin dhe shëndetin e syve, ndërsa mbështjelljet natyrale të bëra nga qepët e pranverës qetësojnë irritimin dhe inflamacionin e syve. Vitamina A, përveçse mbron nga inflamacioni i syve, zvogëlon edhe rrezikun e sëmundjeve të retinës, siç është degjenerimi makular.

3. Forcon kockat dhe imunitetin

Vitaminat C dhe K në qepët e reja mbrojnë dhe forcojnë kockat. Ato përmirësojnë prodhimin e kolagjenit dhe ruajnë densitetin e kockave. Vetëm një kërcell i qepës përmban rreth 20 mikrogramë vitaminë K dhe 1.6 mikrogramë vitaminë C, që është 22 për qind e dozës së rekomanduar ditore të këtyre vitaminave që përmirësojnë shëndetin e kockave. Studimet e shumta kanë treguar se qepët e reja janë një burim i mirë i fitokimikateve, veçanërisht i komponimeve flavonoid si kuercetina dhe antocianina. Këto fitokimikate janë kimikate natyrale të përfshira në shumë bimë që mund të përmirësojnë imunitetin.

4. Ul kolesterolin

Qepët e reja kanë një numër të madh substancash që ulin kolesterolin e keq në gjak. Pjesa e gjelbër e saj është shumë e shëndetshme dhe përveçse ndihmon në uljen e kolesterolit, është e mirë edhe për të rikthyer në normalitet sheqerin e lartë.

5. E dobishme për lëkurën

Qepët e reja ndihmojnë trupin të prodhojë sasi më të madhe kolagjeni dhe ta rinovojë atë. Kolagjeni është i nevojshëm që lëkura të mbetet e bukur, kështu që ngrënia e qepëve do ta ndihmojë atë të jetë e shëndetshme dhe rinore.


Shtuar 19.04.2022 16:15