Çfarë nuk duhet të konsumoni kurrë me stomakun bosh

Shumë prej nesh kanë zakone të këqija. Një është të dalësh nga shtëpia pa ngrënë mëngjes. Kjo na bën të konsumojmë ushqime që janë të dëshme nëse stomaku është bosh.

Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni:

Barna anti-inflamatore

Aspirina, paracetamoli dhe ilaçe të tjera jo-steroide anti-inflamatore nuk duhet të merren me stomak bosh. Kjo ndodh sepse, jo vetëm që efektiviteti i tyre zvogëlohet, por mund të shkaktojë probleme serioze siç është gjakderdhja e stomakut.

Kafe

Mundohuni të shmangni kafenë me stomakun bosh, madje edhe ato pa kafeinë. Ky i fundit stimulon prodhimin e acidit, i cili shkakton urth dhe probleme të tjera të sistemit tretës. Përveç kësaj, anashkalimi i mëngjesit edhe pas kafesë do të çojë në mungesë të serotoninës për pjesën tjetër të ditës.

Çamçakëz

Acidi tretës i prodhuar gjatë përtypjes së çamçakëzit shkatërron sipërfaqen e brendshme të stomakut, ndërsa në të njëjtën kohë, konsumimi i tepërt i çamçakëzit mund të çojë në sëmundje të tilla si gastriti. Në fakt, hulumtimet kanë treguar se njerëzit që hanë çamçakëz rregullisht preferojnë ushqimin e shpejtë sesa frutat dhe perimet.

Lëng portokalli

Fibrat acidike dhe të forta të përmbajtura në agrumet irritojnë stomakun tuaj të zbrazët, i cili është veçanërisht i rrezikshëm për ata që kanë gastrit ose janë në rrezik për ta zhvilluar atë. Për ta shijuar atë dhe për të marrë përfitimet e tij, ose hani diçka më parë, ose hollojeni me ujë në një raport 2 me 1.

Alkooli

Kur pini alkool pa ngrënë, shkalla e absorbimit të tij dyfishohet, gjë që çon në një hangover serioz. Përveç stomakut, ndikon negativisht edhe në shëndetin e zemrës, mëlçisë dhe veshkave./albeu.com


Shtuar 10.10.2021 09:46