Zelensky viziton trupat në vijën e frontit Luhansk-Donetsk: Më dhanë besim dhe forcë

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelenky, gjatë fjalimit të tij të natës, është shprehur se ka takuar trupat ukrainase në në vijën e frontit Luhansk-Donetsk, të dielën.

Zelensky tha: “Ne ishim në Lysychansk dhe ishim në Soledar”.

Të dy vendet kanë qenë nën sulme të rënda ruse për javë të tëra, duke vuajtur nga bombardimet me raketa, raketa dhe ajrore.

“Jam krenar për të gjithë ata që takova, shtrëngova duart, komunikova dhe mbështeta. Diçka u soll për ushtarakët, por nuk do ta detajoj. Dhe unë solla diçka nga ata, për ju. Është e rëndësishme: besim dhe forcë”, tha Zelensky.

Më herët të dielën, Zelensky ishte në qytetin jugor të Zaporizhzhia, ku tha se kishte takuar kryebashkiakët e disa qyteteve të pushtuara.

“U takova me banorët e Mariupolit që arritën të largoheshin nga qyteti të gjallë dhe me fëmijë. I takova në Khortytsia. Kushtet janë të përkohshme, por jo të këqija. Çdo familje kishte historinë e saj, shumica pa burra. Dikujt burri i shkoi në luftë, dikush në robëri dhe dikush, për fat të keq, vdiq”, tha ai./albeu.com