Zelensky po planifikon të takohet me liderin e Kinës

Presidenti ukrainas ka thënë se planifikon të takojë liderin kinez Xi Jinping, pa zbuluar një datë apo vendtakimi.

“Kam në plan të takoj Xi Jinping dhe besoj se kjo do të jetë e dobishme për vendet tona dhe për sigurinë në botë”, tha ai gjatë konferencës për shtyp në kuadër të 1 vjetorit të luftës.

Kina ka lidhje të ngushta me Rusinë, por ka synuar të paraqitet si një ndërmjetës i mundshëm i paqes në ditët e fundit, dhe sot ka paraqitur një “plan paqeje” prej 12 pikash.

Çarë tha më herët Zelensky për planin e paqes të Pekinit…

Presidenti ukrainas tha se interesi i Kinës për paqen nuk ishte “i keq”.

“Kina ka treguar mendimet e saj. Unë besoj se fakti që Kina filloi të flasë për Ukrainën nuk është i keq. Por pyetja është se çfarë pason fjalët. Pyetja është në hapat dhe ku do të çojnë ato”, tha ai

Cili është qëndrimi i Kinës për luftën?

Pekini ka refuzuar të dënojë pushtimin e Rusisë dhe ka mbajtur një marrëdhënie të ngushtë me Moskën.

Megjithatë, ajo ka shmangur kalimin e çdo vije të kuqe që do t’i nënshtrohej vazhdimisht nga Perëndimi, dhe ka bërë thirrje për një armëpushim.

Ajo ka thënë se “sovraniteti, pavarësia dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve” duhet të respektohen,  por nuk ka thënë se çfarë duhet të ndodhë me territorin e pushtuar aktualisht nga Rusia./albeu.com


Shtuar 24.02.2023 19:21