Vidhet kali i garave të Ramazan Kadyrov: “Zazu” vlente 10 milionë dollarë

Policia në Republikën Çeke po kërkon informacion për një kalë gare të vjedhur që i përket liderit çeçen Ramzan Kadyrov.

Udhëheqësi i Çeçenisë pretendon se “Zazu”, të cilit iu ndalua të konkurronte, vlen të paktën 10 milionë dollarë.

Raca e pastër u zhduk nga një stallë jashtë Pragës të premten mbrëma, tha policia lokale në një deklaratë.

Jezdci, një botim çek që mbulon kalërimin dhe garat, tha se Kadyrov e bleu kalin në Dubai në vitin 2012 dhe e çoi në një stallë në Republikën Çeke.

“Zazu” ishte renditur më parë në mesin e kuajve më të mirë të garës në botë dhe fitoi të paktën 1 milion euro çmime gjatë karrierës së tij.

Në vitin 2014, kali u skualifikua nga gara pasi Kadyrov u vendos nën sanksionet evropiane pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia.

Kadyrov është një aleat i ngushtë i Vladimir Putin dhe një mbështetës i vendosur i luftës në Ukrainë.

Të mërkurën në mëngjes udhëheqësi çeçen përmes aplikacionit të mesazheve Telegram e përshkroi zhdukjen e kalit si një “turp të madh”.

“Jam i shqetësuar se Zazu mund të ketë përfunduar në duar të gabuara.

“Si ndodhi kjo; Ku ishte siguria?” shkroi ai, duke shtuar se vlera e vërtetë e kalit ishte “të paktën 10 milionë dollarë”.

Mediat çeke raportuan më parë se kishte një përpjekje për të hequr “Zazu” së bashku me një kalë tjetër që i përkiste Kadyrov janarin e kaluar, pak para pushtimit rus të Ukrainës.

Raportet thanë se dy burra që flisnin rusisht mbërritën në fermë duke pretenduar se ishin udhëzuar t’i çonin kuajt në Poloni, një kërkesë që pronari i fermës e refuzoi. Sipas një raporti të vitit 2018 nga grupi kundër korrupsionit Transparency International, Kadyrov zotëron të paktën 128 kuaj garash, të cilat i kishin fituar atij më shumë se 1.5 milionë dollarë në para gjatë katër viteve të mëparshme./Albeu.com/


Shtuar 8.03.2023 20:15