Vendimi i Apelit për të lënë në burg Llallën, reagon ambasadorja Kim

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit për të lënë në burg ish-kryeprokurorin Adritaik Llalla pavarësisht arsyetimit të avokatit se ai është në gjendje jo të mirë shëndetësore, ka reguar ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim.

Përmes një postimi në Twitter, Kim shkruan se, është mirë të shihet se drejtësia po vepron kundër zyrtarëve të korruptuar.

“Është mirë të shihet drejtësia e vënë kundër zyrtarëve të korruptuar. Prokurorët duhet të vazhdojnë të ndërmarrin veprime kundër zyrtarëve,  pa marrë parasysh sa të lartë apo të fuqishëm, të cilët keqpërdorin pozitën e tyre për t’u pasuruar. Askush nuk është mbi ligjin”, shkruan Kim.

Kujtojmë se Llalla është dënuar me 2 vite burg, për deklarim të rremë dhe fshehje të pasurisë.

GJKKO përveç dënimit me burg, ka vendosur që Llallës t’i hiqet për 5 vjet e drejta për të ushtruar funksione publike./albeu.com


Shtuar 22.09.2021 18:03