Veliaj i jep Yuri Kim “Çelësin e Qytetit”: Konsideroje Tiranën si shtëpinë tënde

Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj i ka dhënë “Çelësin e Qytetit”, ambasadores së SHBA në vendin tonë, Yuri Kim, e cila është në fund të mandatit të saj.

Në një ceremoni në nder të ambasadores Kim, kryebashkiaku Veliaj vlerësoi bashkëpunimin e shkëlqyer që ka patur me ambasaddoren gjatë këtyre 3 viteve e gjysëm.

Ai e ftoi ambasadoren ta konsiderojë kryeqytetin shqiptar si shtëpinë e saj kudo që ajo të ndodhet në misionet e saj diplomatike.

“Ka qenë një kënaqësi e jashtëzakonshme që të kemi pasur në qytet, si qytetare të Tiranës. Të falënderoj shumë për dashurinë, për kujdesin, të falënderoj shumë për bashkëpunimin fantastik që skuadrat tona kanë pasur. Mezi pres që të kthehesh prapë, ta trajtosh këtë vend si shtëpinë tënde. Kjo është arsyeja pse dua që, në emër të qytetit të Tiranës, të të nderojmë me ‘Çelësin e Qytetit’, si një mënyrë simbolike për të kuptuar se kjo është një derë e hapur, është një shtëpi e hapur, është një zemër e hapur dhe ne nuk i harrojmë miqtë”, u shpreh Veliaj.

Ambasadorja Kim u shpreh se Tirana ka qenë një shtëpi për të dhe se tanimë që po largohet, ajo do të mbetet familja e saj. “Faleminderit shumë! Tirana ka qenë si një shtëpi për 3 vitet e fundit dhe do jetë shumë e vështirë për t’u larguar nga shtëpia, por kam ndjesinë që do të mbetet familja ime dhe shpresoj që gjithmonë të rikthehem në shtëpi”, u shpreh ajo.


Shtuar 9.06.2023 18:03