Udhëheqësi i opozitës bjelloruse dënohet me 18 vjet burg

Një lider i opozitës bjelloruse, i cili organizoi protesta masive kundër liderit të diskutueshëm Alexander Lukashenko, është dënuar me 18 vjet burg.

Sergei Tikhanovsky u dënua për organizimin e trazirave midis akuzave të tjera pas një gjyqi të dënuar si mashtrim.

Ai planifikoi të sfidonte Lukashenkon në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, por u ndalua para votimit.

Gruaja e tij, Svetlana Tikhanovskaya, u përball me Lukashenko, i cili pretendoi fitoren në zgjedhjet e diskredituara gjerësisht.

Ajo fitoi vetë në zgjedhjet e gushtit, por, nga frika për sigurinë e saj, u detyrua të mërgonte me fëmijët një ditë më pas.

Të martën, Tikhanovskaya vuri në dyshim vlefshmërinë e gjykatës që gjykoi bashkëshortin e saj dhe tha se dënimi i tij përbënte “hakmarrje” nga Lukashenko.

Përpara vendimit, ajo tha se do të vazhdonte të mbronte personin që donte./albeu.com