U vra nga ish-gruaja e ish-vjehrri, telefonata e fundit e Kudret Saliaj: Babi, mos u afro këtu!

Gazetarja investigative Klodiana Lala ka zbardhur detaje të reja nga ngjarja në Tiranë ku Mexhit Picari me vajzën e tij, Dhurata Saliaj vranë dhëndrin Kudret Saliaj, i cili ishte në proces divorci.

Sipas Lalës, Picari dhe vajza e tij kishin planifikuar vrasjen deri në detaje, ndërsa viktima e ka parandjerë rrezikun dhe ka mbajtur larg djalin e tij.

Klodiana Lala: Kanë dalë të dy së bashku nga banesa në Vorë. Me qëllim për vrasjen. Pamjet filmike tregojnë se kanë dalë bashkë. E ka pasur vetë ajo kameran. Kanë kontrolluar të dy edhe brenda Gjykatës për të gjetur Kudretin. Ato e kanë gjetur avokatin por nuk kanë kryer asnjë veprim kundër tij. Ka ardhur edhe punonjësja sociale, Anila Trifoni.

Do të shikonte kushtet e banesës së viktimës për të jetuar fëmijët. Në këtë moment ulen paralel. Kudreti i ka parë dhe i ka marrë në telefon të birin duke i thënë: Baba mos hyr këtu se është edhe pala tjetër dhe nuk duam që të kemi konflikte. Djali ishte në një ambient tjetër. Nuk e ka lejuar.

Ka qendruar me kushëririn e babait të tij në një lokal ngjitur. Në 48 sekonda, Dhurata ngrihet, e kap çantën dhe i afrohet. Dhurata ka vënë kapuç mbi kokë dhe është larguar me taksi. Në taksi ka marrë të atin dhe i ka thënë: Babi, ndërro rrobat se po vij unë. Mexhit Picari thotë se ishte i vetëm. Thotë se e Kudreti e kishte ofenduar prandaj e kishte qëlluar.

 

Shtuar 7.06.2021 10:06