U largua nga Amici, balerina shqiptare dha lamtumirën pas sherrit me Maria De Filippi

Pikërisht një javë pas mbylljes së edicionit të 20 të ‘Amici’, erërat e polemikave filluan sërish.

Deklaratat e vjetra të një balerine profesioniste e cila mori pjesë në edicionin e dytë të programit kur ai ende quhej ‘Do të jenë të famshëm’, dolën në pah.

E vlerësuar shumë nga profesorët (Celentano mbi të gjitha), dhe kritikët, arriti në finale së bashku me këngëtaren Giulia Ottonello, e cila më pas fitoi atë edicion.

Vitet e para, talenti i De Filippi-t nuk ishte në gjendje të shkëlqente në botën e spektaklit, megjithatë, ajo ishte një nga të paktët emra që “mbeti” dhe u bë relativisht e famshme në një kohë të shkurtër.

Pasi arriti në finale nga 2003 deri në 2012, ajo ishte pjesë e kastit të kërcimtarëve profesionistë në transmetimin ‘Canale 5’. Pastaj diçka nuk shkoi siç duhej.

Sipas faqes në internet ‘Solonotizie24’, prezantuesja e kishte qortuar atë për metodat e saj: “Ata që bëjnë punën time kanë një nivel tjetër, komentet duhet të bëhen në shtëpi dhe jo para një djali njëzet vjeç. Unë ju respektoj ju kërcimtarë profesionistë, por herë pas here e teproni në komente. Sidomos ju”.

Ajo është Anbeta Toromani, tashmë 41 vjeç, ajo ka realizuar ëndrrën e saj duke shkelur skena prestigjioze dhe duke interpretuar role të rëndësishme në vepra të tilla si ‘Romeo dhe Juliet’, ‘Arrëthyesi’ dhe ‘Coppelia’.

Pas kësaj përballje, prania e Anbeta Toromani nga ‘Amici’ është zbehur dhe sot ajo është totalisht larg tyre. Anbeta Toromani e lindur në Shqipëri në 1979, filloi të praktikonte gjimnastikë artistike si fëmijë.

Pasi u bë një gjimnaste e shkëlqyer, ajo pësoi një dëmtim që e pengoi të vazhdonte karrierën e saj artistike, kështu që ajo filloi të studionte balet. U diplomua në Akademinë e Vallëzimit në Tiranë. Ajo filloi të kërcejë profesionalisht, madje duke u bërë valltare kryesore e Operës së Tiranës.

Të mos harrojmë se ajo kaloi në të njëjtën rrugë si një kërcimtari tjetër i madh shqiptar, Kledi Kadiu.


Shtuar 10.05.2021 11:52