U kthyen nga Afrika e Jugut në Amsterdam, 61 udhëtarë rezultojnë pozitivë me Covid

61 persona që kanë mbërritur në Amsterdam  kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Udhëtarët kishin ardhur nga Afrika e Jugut raporton BBC, dhe janë vendosur në izolim në një hotel pranë aeroportit Schiphol.

61 personat që rezultuan pozitivë ishin në mesin e 600 pasagjerëve të mbajtur për disa orë pas mbërritjes, ndërsa ata u testuan për virusin.

Autoritetet holandeze po kryejnë testime të mëtejshme për të parë nëse ka ndonjë rast të Omicron, i cilësuar si varianti i ri më shqetësues nga OBSH.

Varianti u raportua për herë të parë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë në Afrikën e Jugut më 24 nëntor.

Në orët e fundit shumë vende në mbarë botën kanë kufizuar udhëtimet nga rajoni i Afrikës Jugore.

Ndërkohë Holanda është një nga disa vende evropiane që ka  pasur një rritje shumë të madhe të rasteve të reja.

Një bllokim i pjesshëm do të zgjatet të dielën, me të gjitha ambientet e mikpritjes dhe kulturore të detyruara të mbyllen midis orës 17:00 dhe 05:00, të paktën deri më 19 dhjetor./albeu.com