Tri mënyrat se si Kina dhe Rusia po krijojnë lidhje të ngushta ekonomike

Nga CNN

Udhëheqësi kinez Xi Jinping dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, do të takohen ballë për ballë këtë javë për herë të parë që kur Moska dërgoi trupa në Ukrainë në fillim të këtij viti.

Kur u takuan për herë të fundit, në shkurt në Pekin gjatë Lojërave Olimpike Dimërore, ata deklaruan se miqësia e tyre “nuk kishte kufij”.

Që atëherë, Rusia ka kërkuar lidhje gjithnjë e më të ngushta me Kinën pasi Evropa dhe Shtetet e Bashkuara iu përgjigjën pushtimit me valë sanksionesh.

Pekini ka shmangur me kujdes shkeljen e sanksioneve perëndimore ose ofrimin e mbështetjes së drejtpërdrejtë ushtarake për Moskën.

Ky akt balancues, thonë ekspertët, është një shenjë se Xi nuk do të sakrifikojë interesat ekonomike të Kinës për të shpëtuar Putinin, i cili mbërriti në samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Uzbekistan këtë javë me ushtrinë e tij duke u tërhequr nga zona të mëdha të territorit ukrainas.

Por marrëdhënia tregtare po lulëzon, në një mënyrë të anashkaluar, pasi Rusia kërkon dëshpërimisht tregje të reja dhe Kina – një ekonomi 10 herë më e madhe përpiqet për mallra të lira.

Tregtia e mallrave dypalëshe është në nivele rekord pasi Kina mbledh naftë dhe qymyr për të trajtuar një krizë energjetike .

Ndërkohë, Rusia është bërë një treg kryesor për monedhën e Kinës dhe kompanitë kineze po nxitojnë të mbushin vakumin e lënë nga markat perëndimore që largohen. Shpenzimet e Kinës për mallrat ruse u rritën me 60% në gusht nga një vit më parë, duke arritur në 11.2 miliardë dollarë, sipas statistikave të doganave kineze, duke tejkaluar fitimin prej 49% të korrikut.

Dërgesat e saj në Rusi, ndërkohë, u rritën me 26% në 8 miliardë dollarë në gusht, duke u përshpejtuar gjithashtu nga muaji i kaluar.

ër tetë muajt e parë të këtij viti, tregtia totale e mallrave midis Kinës dhe Rusisë u rrit me 31% në 117.2 miliardë dollarë. Kjo është tashmë 80% e totalit të vitit të kaluar – që ishte rekord prej 147 miliardë dollarësh.

“Rusia ka nevojë për Kinën më shumë sesa Kina ka nevojë për Rusinë”, tha Keith Krach, ish-nënsekretar i Shtetit për Rritjen Ekonomike, Energjinë dhe Mjedisin në Shtetet e Bashkuara.

“Ndërsa lufta në Ukrainë zvarritet, miqtë e humbur të Putinit shpejt dhe gjithnjë e më shumë bëhen të varur nga Kina, ekonomia e së cilës është 10 herë më e madhe se ajo e Rusisë,” shtoi ai.

Për Kinën, Rusia tani përbën 2.8% të vëllimit të saj të përgjithshëm tregtar, pak më i lartë se pjesa prej 2.5% në fund të vitit të kaluar. Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë aksione shumë më të mëdha.

Kina ishte tashmë partneri më i madh tregtar i Rusisë përpara luftës dhe përbënte 16% të tregtisë së saj totale të jashtme.

Por ekonomia e dytë më e madhe në botë ka marrë një rëndësi shumë më të madhe për Rusinë, e cila është zhytur në një recesion për shkak të sanksioneve perëndimore.

Banka qendrore ruse ndaloi publikimin e të dhënave të detajuara të tregtisë kur filloi lufta në Ukrainë. Por Bruegel, një institut ekonomik evropian, analizoi statistikat nga 34 partnerët kryesorë tregtarë të Rusisë kohët e fundit dhe vlerësoi se Kina përbënte afërsisht 24% të eksporteve të Rusisë në qershor.

“Tregtia Kinë-Rusi po lulëzon sepse Kina po përfiton nga kriza e Ukrainës për të blerë energjinë ruse me zbritje dhe për të zëvendësuar firmat perëndimore që kanë dalë nga tregu,” tha Neil Thomas, një analist i lartë për Kinën në Eurasia Group.

Rusia e zhvendosi Arabinë Saudite në maj si furnizuesi kryesor i naftës në Kinë. Moska e ka mbajtur atë vend të parë për tre muaj rresht deri në korrik, sipas të dhënave më të fundit të doganave kineze.

Importet e qymyrit të Kinës nga Rusia gjithashtu arritën një nivel të lartë pesë-vjeçar prej 7.42 milionë tonë metrikë në korrik./bw