Tre tërmete në pak orë në Kretë

Tre lëkundje sizmike janë regjistruar brenda pak orësh në zona të ndryshme të Kretës .

Konkretisht, mëngjesin e sotëm në orën 6:48 është shënuar një tërmet me magnitudë 3.5 të shkallës Rihter. Epiqendra ishte 40 km në veri të Heraklionit dhe thellësia fokale ishte 17.4 km.

Gjithashtu, dy minuta para orës 6:30 të mëngjesit, është regjistruar një tërmet me magnitudë 3.6 ballë të shkallës Rihter. Epiqendra ishte 68 km në jug, në juglindje të Zakros Lassithi me një thellësi fokale prej 17.5 km.

Ndërsa tërmeti i parë u ndje në orën 4:42, me magnitudë 3.5 ballë të shkallës Rihter, 39 kilometra në veri të Heraklionit. Thellësia fokale ishte 18.8 km.


Shtuar 5.11.2021 08:12

Tags: ,