Tragjeditë në ujëra nuk ndalen, 15 emigrantë mbyten në brigjet e Algjerisë

Pesëmbëdhjetë emigrantë vdiqën të dielën ndërsa përpiqeshin të arrinin në brigjet italiane përmes një varke tradicionale, thanë të hënën aktivistët në Algjerinë Lindore.

Qindra emigrantë të paligjshëm janë mbytur në Mesdhe teksa përpiqeshin të arrinin në Evropë.

Në tragjedinë e fundit, një varkë u nis nga Collo për në ishullin Lampedusa në Itali. Varka u përmbys gjatë një stuhie, duke lënë 15 persona të vdekur, tha mbrojtja civile.

Shtatë trupa u morën në agimin e së hënës dhe roja bregdetare është në kërkim të të mbijetuarve. Një vajzë është shpëtuar nga uji.

Për ngjarjen ka nisur një hetim.

Roja bregdetare paraqet raporte mujore për përgjimin e anijeve të emigrantëve të paligjshëm.

Kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni vizitoi Algjerinë më 19 janar dhe diskutoi ndër çështje të tjera me zyrtarët mbi migrimin e paligjshëm.

Roma dëshiron që Algjeria të luajë një rol më të fortë në goditjen e migracionit të paligjshëm.

Një javë para vizitës së saj, ministrat italianë të punëve të brendshme dhe të jashtme dhe të bashkëpunimit ndërkombëtar diskutuan me zyrtarët tunizianë për të luftuar migrimin e paligjshëm në Itali nga Tunizia.

Qytetet algjeriane të Annaba dhe Skikda janë pikat e fillimit të udhëtimeve në Itali dhe Oran dhe Mostaganem janë pikat e zakonshme të nisjes për në Spanjë.

Përfaqësuesi i Përhershëm i Algjerisë në Kombet e Bashkuara deklaroi në maj 2022 gjatë një konference mbi migracionin ilegal të organizuar nga Asambleja e Përgjithshme se forcat algjeriane të sigurisë kanë çmontuar më shumë se 400 rrjete të paligjshme të kontrabandës së emigrantëve midis 2020 dhe 2021./Albeu.com/


Shtuar 22.03.2023 10:04