The Times: Aleati i Putinit paralajmëron luftë mes Rusisë e NATO-s

Një nga aleatët më të ngushtë të Presidentit Putin paralajmëroi sot se mbështetja ushtarake e dhënë Ukrainës nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj rrezikonte të shkaktonte konflikt midis Rusisë dhe NATO-s. Dmitry Medvedev, nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë , tha se një konflikt i tillë kishte rreziku të shndërrohej në një luftë bërthamore.

“Vendet e NATO-s që pompojnë armë në Ukrainë, trajnojnë trupa për të përdorur pajisjet perëndimore, dërgojnë mercenarë dhe stërvitjet e vendeve të aleancës pranë kufijve tanë, rrisin mundësinë e një konflikti të drejtpërdrejtë dhe të hapur midis NATO-s dhe Rusisë. Një konflikt i tillë ka gjithmonë rrezikun që të kthehet në një luftë bërthamore të plotë . Ky do të jetë një skenar katastrofik për të gjithë”, tha ai në një postim në Telegram, raporton The Times.

Forcat ukrainase kanë rimarrë disa qytete dhe fshatra në kundërsulme në veri të Kharkiv dhe drejt kufirit rus, duke shkaktuar humbje të mëdha në trupat armike.

Në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se Rusia ishte detyruar të kalonte në mbrojtje dhe kishte tërhequr disa njësi nga rreth qytetit për t’u riorganizuar dhe rimbushur pas humbjeve të mëdha.

“Përparësia e Rusisë për operacionet në Donbas i ka lënë elementët e dislokuar në rajonin e Kharvivit të cenueshëm ndaj forcës së lëvizshme dhe shumë të motivuar ukrainase kundërsulmuese”, thuhet në deklaratë.

Ai tha se krerët ushtarakë rusë do t’i lëviznin trupat për të vepruar si një “forcë bllokuese” pasi ushtarët ukrainas shtypnin avantazhin e tyre në krahët e betejës. Ukraina tha dje se kishte shtyrë forcat ruse në lindje për të rimarrë Pytomnyk, një fshat në autostradën kryesore në veri të Kharkiv, rreth gjysmës së rrugës për në kufirin rus.