Tërmeti rrit pakënaqësinë me qeverinë turke, çfarë tregojnë sondazhet për Erdogan

Pakënaqësia me qeverinë turke është e madhe tre javë pas tërmetit vdekjeprurës në Turqinë juglindore.

Kjo shënohet edhe në përqindjet e partisë së presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan.

Sipas sondazhit të kompanisë ALF, përqindjet pas tërmeteve vdekjeprurëse janë si më poshtë:

– Aleanca Popullore (Erdogan – Bahtceli) 35,1%
– Aleanca Kombëtare (Kilicdaroglu-Aksener) 47,6%
– HDP pro-kurde 9.8%.

Erdogan kërkoi falje për vonesat në operacionet e shpëtimit dhe dhënien e ndihmave për banorët e provincës Antijaman, një nga provincat më të prekura turke nga tërmeti shkatërrues i 6 shkurtit.

“Për shkak të destruktivitetit të lëkundjeve dhe kushteve të këqija të motit, për shumë ditë nuk mundëm të punonim siç donim në Antijaman. Kërkoj falje për këtë ”, tha presidenti turk gjatë vizitës së tij në provincë, tre javë pas tërmetit që vrau më shumë se 44,000 njerëz në Turqi dhe goditi gjithashtu Sirinë fqinje. /albeu.com


Shtuar 28.02.2023 07:55