Tërmet i fuqishëm në Iran, lëkundjet ndihen edhe në Turqi e Azerbajxhan

Një tërmet me magnitudë 5.6 ka ndodhur në Khoy të Iranit.

Sipas të dhënave të siguruara nga AFAD, tërmeti i ndodhur në një thellësi prej 7 kilometrash është ndjerë edhe në lagjen “Baskale” të Van dhe Hakkari të Turqisë, që ndodhet 29 kilometra larg nga epiqendra e lëkundjeve.

Tërmeti me magnitudë 5.6 ka ndodhur në orën 06:16 minuta, ndërsa Zyra e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) u shpreh se, tërmeti ishte në një thellësi prej 7 kilometrash, ndërsa bëri thirrje për ruajtjen e qetësisë.

Nga lëkundjet nuk raportohen për dëme materiale apo të lënduar në njerëz./AlbEu.com.


Shtuar 24.03.2023 10:41

Tags: ,