Sulm me bomba në kryeqytetin e Ugandës, momenti kur kamikazët hedhin veten në erë (VIDEO)

Një sulm kamikaz me shënjestër kryeqytetin e Ugandës, Kampala, ka ndodhur ditën e sotme, duke lënë pas 3 viktima dhe mbi 30 të plagosur, thotë policia.

Tre sulmues me motoçikleta hodhën veten në erë pranë parlamentit dhe selisë së policisë së qytetit.

 

Numri i të vdekurve ka gjasa të rritet, ndërsa zyrtarët fajësuan për sulmet Forcat Demokratike Aleate (ADF), një grup i armatosur me bazë në DR Kongo

Sulmet erdhën brenda tre minutave nga njëri-tjetri. Dhe shumë bomba janë gjetur në pjesë të tjera të qytetit, thanë zyrtarët.

Një sulmues i katërt është arrestuar. Atij i është gjetur një jelek shpërthyes, tha policia./albeu.com


Shtuar 16.11.2021 14:34