Stoltenberg pas vetos së Ankarasë për Suedinë: Përfundimi i procesit të anëtarësimit është i rëndësishëm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg kontaktoi kryeministrin e Suedisë, Ulf Kristerson, për të forcuar më tej mbështetjen për Ukrainën.

“Ne iu referuam gjithashtu rëndësisë së përfundimit të procesit të pranimit të Suedisë në NATO ”, theksoi Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës në postimin e tij në Twitter.

Përgjigja e Stokholmit pas kërkesës së Ankarasë për të ngrirë bisedimet për anëtarësimin në NATO ishte e menjëhershme.

Në veçanti, kryeministri suedez, Ulf Kristerson, kërkoi vazhdimin e bisedimeve.

Kujtohet se nga RIA Novosti është raportuar se negociatat mes Turqisë, Suedisë dhe Finlandës për anëtarësimin në NATO janë shtyrë për një kohë të pacaktuar me kërkesë të Ankarasë.

“Me kërkesën tonë, mekanizmi trepalësh midis Turqisë, Suedisë dhe Finlandës është anuluar për një kohë të pacaktuar “, tha burimi turk për agjencinë ruse. Sipas të njëjtit burim, takimi i radhës sipas mekanizmit do të mbahej në Bruksel në shkurt.

Të shtunën pasdite, si pjesë e protestave jashtë ambasadës turke në Stokholm, Rasmus Paludan nga partia e ekstremit të djathtë Stram Kurs dogji një kopje të Kuranit.

Ky veprim ka zemëruar qeverinë turke, ku Ministria e Jashtme turke e cilëson atë si shkelje të qartë të detyrimeve të memorandumit trepalësh të nënshkruar nga Suedia për të parandaluar propagandën e organizatave terroriste.

Disa orë më vonë, Erdogan e bëri të qartë se Suedia ” nuk duhet të presë mbështetje nga Turqia ” për anëtarësimin në NATO, duke shprehur zemërimin e tij ndaj demonstratës.

Kujtohet se Finlanda dhe Suedia vendosën të anëtarësohen në NATO më 18 maj mes ngjarjeve në Ukrainë.

Aplikimet e tyre tashmë janë miratuar nga 28 vende të aleancës, por Hungaria dhe Turqia nuk i kanë ratifikuar ato.

Ankaraja po kërkon që Stokholmi dhe Helsinki të ndalojnë mbështetjen e PKK-së dhe të ekstradojnë aktivistët që konsiderohen në Turqi si të përfshirë në terrorizëm.

Autoritetet turke kanë deklaruar vazhdimisht se pa përmbushjen e këtyre premtimeve nuk do të ketë përparim në pranimin e vendeve veriore në NATO.

Në Helsinki ka filluar të shqyrtohet anëtarësimi i mundshëm në NATO pa Suedinë.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm finlandez, në deklaratat e bëra në televizionin publik të vendit të tij, tha për herë të parë se Finlandës mund t’i duhet të shqyrtojë opsionin e anëtarësimit në NATO pa Suedinë.

Megjithatë, në një intervistë tjetër telefonike me Reuters, ai tha se Finlanda dhe Suedia kanë thënë vazhdimisht se planifikojnë të anëtarësohen në NATO në të njëjtën kohë dhe kjo nuk ka ndryshuar, duke nënvizuar avantazhet e anëtarësimit të përbashkët me vendin fqinj.

“Nuk shoh arsye për ta diskutuar”, u përgjigj ai në mënyrë karakteristike kur u pyet nëse Finlanda mund të vazhdojë me anëtarësimin pa Suedinë./Albeu.com/


Shtuar 25.01.2023 16:33