Si ndikon alkooli në rutinën tuaj të fitnesit

A keni menduar ndonjëherë sesa ndikon alkooli në performancën tuaj?

Pirja e moderuar mund të jetë pjesë e një diete të shëndetshme dhe ideja e pirjes së verës në dhomën tuaj të ndenjes mund të duket ideale, megjithatë, ka disa gjëra që duhet të mbani mend për të marrë trupin që dëshironi.

Dehidrimi

Alkooli është një diuretik, si rezultat i së cilës ai e kullon trupin tuaj nga lagështia e tij dhe e dehidron atë. Përveç kësaj, uji ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit tuaj, ndërsa alkooli e rrit atë. Pra, nëse keni konsumuar mjaftueshëm alkool, temperatura e trupit do të rritet dhe me siguri do të filloni të djersiteni dhe për këtë arsye dehidroni më shumë.

Reduktimi i metabolizmit

Konsumi i pijeve alkoolike ngadalëson proceset e tretjes së trupit tuaj duke rezultuar në alkoolin që nuk metabolizohet siç duhet. Nëse pini përsëri me stomak bosh, trupi juaj konsideron vetëm 20% të sasisë si lëndë ushqyese, ndërsa 80% e mbetur ruhet menjëherë si yndyrë ose toksinë. Kështu që do të ishte mirë të hani një vakt të shëndetshëm para se të pini alkool. Në këtë mënyrë trupi juaj do të metabolizojë më mirë alkoolin, ndërsa organet e tretjes do të eleminojnë më shumë se 50% të toksinave më shpejt.

Shumë sheqer

Dihet që pijet alkoolike dhe veçanërisht koktejet përmbajnë nivele të larta sheqeri i cili, pasi asimilohet në trup, shndërrohet në glukozë. Nivelet e larta të glukozës në gjak mund të shkaktojnë lodhje, fryrje dhe mbajtje të ujit, ndër të tjera.

Pra, nëse nuk doni të ndikoni në rutinën tuaj të fitnesit, zgjidhni të konsumoni pije të pastra, të tilla si Vodka Soda ose një Gin Tonic, dhe shmangni kokteilet dhe verën.

Dëmtimi i muskujve

Kur pini shumë alkool, acidi laktik grumbullohet në muskujt tuaj, duke bërë që ngërçet të ndodhin gjatë ushtrimeve. Përveç kësaj, nëse ka alkool në trupin tuaj, koha e rimëkëmbjes pas trajnimit rritet./albeu.com

Shtuar 25.05.2021 05:05