SHBA rrëzon një raketë lundrimi e gjuajtur nga zonat e kontrolluara nga Houthi

Një avion luftarak amerikan, rrëzoi një raketë lundrimi të gjuajtur nga një zonë e kontrolluar nga rebelët Houthi të Jemenit, që shënjestroi USS Laboon, një shkatërrues i klasit Arleigh Burke, i cili operonte në Detin e Kuq jugor.

Sipas asaj që thanë zyrtarët amerikanë, nuk pati dëme apo të lënduar.

Ky sulm është incidenti i fundit në Detin e Kuq, ku Houthi-t kanë sulmuar anijet ndërkombëtare në atë që ata thonë se është një fushatë për të mbështetur palestinezët e rrethuar nga forcat izraelite në Gaza.

Ai pason një seri sulmesh ajrore amerikane dhe britanike ndaj objektivave Houthi në Jemen.

Nuk ka pasur të lënduar apo dëme të raportuara në incidentin e fundit, sipas Komandës Qendrore të SHBA (CENTCOM), e cila publikoi lajmin në një deklaratë të postuar në platformën e mediave sociale X. CENTCOM tha se raketa u rrëzua pranë qytetit port të Jemenit, Hodeidah.


Shtuar 15.01.2024 07:47