Rusia: Jemi gati të rinisim bisedimet me Shtetet e Bashkuara për antiterrorizmin

Rusia shpalli veten të gatshëm për të rifilluar bashkëpunimin me SHBA për të trajtuar terrorizmin, në përvjetorin e 20-të të 11 shtatorit.

Ambasadori rus në Uashington, Anatoly Antonov, tha se Moska ndau zinë amerikane dhe siguroi se vendi i tij ishte gati të rifillonte dialogun për të luftuar terrorizmin. Ministrat e Jashtëm të të dy vendeve ka mbajtur një dialog të tillë në mes të 2018-19.

“Pala ruse është gati të rifillojë bisedimet Ne duhet t’i lëmë mënjanë të gjitha dallimet dhe të punojmë së bashku për sigurinë dhe prosperitetin, jo vetëm të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, por të gjithë njerëzimit”, tha ai./albeu.com


Shtuar 11.09.2021 19:54