Rrëshqitje dheu në ishullin turistik në Itali, 8 të vdekur nga sheshimi i ndërtesave (VIDEO)

Të paktën tetë persona kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e dheut në ishullin e pushimeve italiane Ischia, thonë zyrtarët.

 

Rrëshqitjet e shumta të dheut u shkaktuan nga stuhitë e shiut dhe përmbytjet në qytetin e Casamicciola Terme, i cili ndodhet rreth 20 milje larg brigjeve të Napolit.

Shumë njerëz besohet të jenë të zhdukur pasi reshjet e dendura të shiut shkatërruan të paktën 10 ndërtesa në ishull, njoftoi agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Motobarkat dhe helikopterët kanë nisur punën në përpjekje për të shpëtuar. Ato kanë luftuar për të hyrë në ishull për shkak të motit të keq, tha brigada e zjarrfikësve./albeu.com


Shtuar 26.11.2022 13:39