Rishi Sunak, i pari kandidat për kryeministër të Britanisë që merr mbështetjen e më shumë se 120 deputetëve

Rishi Sunak , ish-kancelari i thesarit nën Boris Johnson, është kandidati i parë për udhëheqjen e Partisë Konservatore që mbledh numrin e nevojshëm prej 100 deputetësh-mbështetës për të marrë pjesë në votimin për të zgjedhur kryeministrin e ri të Britanisë.

Ky informacion u transmetua më herët gjatë ditës së sotme nga BBC dhe u transmetua përmes Tëitter nga një redaktor politik i gazetës The Guardian .

Siç dihet, kandidatët që duan të marrin pjesë në garën për t’u bërë kreu i ri i konservatorëve dhe për rrjedhojë edhe kryeministri i ri në Albionin e Vjetër duhet të propozohen nga të paktën 100 deputetë konservatorë.

Deri më tani, preferencat e 188 nga 357 deputetët janë regjistruar në Britani.

Sipas tyre, Rishi Sunak kishte siguruar mbështetjen e 127 deputetëve deri në mesditë të së shtunës, i ndjekur nga Boris Johnson me 57 deputetë dhe në fund Penny Mordant me 24 deputetë.

Boris Johnson dhe Penny Mordant kanë kohë deri të hënën më 24 tetor në orën 14:00. Koha në Mbretërinë e Bashkuar për të mbledhur numrin magjik prej 100 deputetësh për të shërbyer si kandidatë. Nëse dështojnë, atëherë Rishi Sunak do të shpallet automatikisht Kryeministër i ri i Britanisë.

Në rast se Boris Johnson siguron mbështetjen e më shumë se 100 deputetëve, atëherë do të bëhet një votim me pjesëmarrjen e anëtarëve të partisë konservatore.

Vetëm disa javë pasi u detyrua të jepte dorëheqjen, Boris Johnson u kthye sot në Britani nga një pushim në Karaibe me gruan e tij.

Përpjekja e tij për të rimarrë kryeministër është parë me shumë dyshim nga shumë deputetë. Disa nga kolegët e tij konservatorë paralajmërojnë se kthimi i Johnson në Doëning Street mund të shkaktojë kaos edhe më të madh politik në Britaninë e Madhe./albeu.com