Raporti: Ukraina synon të padisë disa banka të SHBA dhe BE për tregtinë e naftës me Rusinë

Ukraina synon të padisë disa banka amerikane dhe evropiane për lidhjet e tyre të dyshuara me grupet që tregtojnë naftën ruse, raporton Financial Times.

Oleg Ustenko, këshilltar ekonomik i presidentit ukrainas, u ka shkruar bankierëve duke përfshirë Jamie Dimon të JPMorgan Chase dhe Noel Quinn të HSBC, duke u thënë atyre të ndalojnë financimin e kompanive që tregtojnë naftën ruse dhe shitjen e aksioneve në grupet e naftës dhe gazit të mbështetur nga shteti rus, Gazprom dhe Rosnef.

“Për mendimin tim ata po kryejnë krime lufte sepse po ndihmojnë regjimin e Putinit në këtë mënyrë specifike dhe po e mbështesin regjimin,” tha ai për SkyNeës.

Ai argumentoi se të ardhurat ruse nga nafta dhe gazi i lejojnë Rusisë të blejë raketa dhe raketa të përdorura kundër ukrainasve.

Gjithashtu shtoi se Ukraina ka në plan të padisë bankat në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) sapo të përfundojë lufta.

ICC nuk mund të hetojë ose ndjekë penalisht korporatat, por ka fuqinë të hetojë ose ndjekë penalisht anëtarët e stafit individual./albeu.com