Putin bisedë me kancelarin gjerman, akuzon Ukrainën për bllokimin e bisedimeve

Presidenti rus Vladimir Putin i ka thënë kancelarit gjerman se është Kievi po bllokon bisedimet e paqes, jo Moska.

Zbardhja e bisedës telefonike mes Vladimir Putinit Olaf Scholz, erdhi pak përpara se Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmitry Kuleba, i cili aktualisht ndodhet në Gjermani, t’u thoshte gazetarëve se mendonte se Rusia nuk kishte oreks as për bisedime për paqen dhe as për sigurinë.

Në bisedë Putin gjithashtu kishte përsëritue justifikimin e tij për pushtimin, i cili quan “një operacion i posaçëm ushtarak”,  dhe pretendoi se civilët që fshiheshin në fabrikën e çelikut në Mariupol mbaheshin nga forcat ukrainase.

Civilët ishin strehuar në fabrikën e çelikut për t’u fshehur nga sulmet ndaj qytetit nga Rusia./albeu.com