Protestat e dhunshme për çmimet e larta në Haiti, liderët e lartë bëjnë thirrje për paqe

Pas disa ditëve të protestave të dhunshme antiqeveritare në Haiti, udhëheqësit e lartë kanë bërë thirrje për qetësi.

Ministri i Drejtësisë i Haitit, Berto Dorce, u zotua të identifikojë dhe ndëshkojë ata që qëndrojnë pas sulmeve në pronë.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres është “thellësisht i shqetësuar” për trazirat.

Protestuesit po kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Ariel Henry, pasi përfundimi i subvencioneve të karburanteve nga qeveria shkaktoi rritje të çmimeve të benzinës dhe naftës.

Demonstratat e fundit vijnë pasi inflacioni është rritur në nivelin më të lartë në një dekadë, 40% e vendit po mbështetet në ndihmën ushqimore për të mbijetuar dhe dhuna kronike e bandave ka lënë qindra të vdekur dhe mijëra të zhvendosur.

Pati raportime për përleshje të dhunshme, duke përfshirë protestuesit që gjuanin gurë dhe të shtëna.

Në fillim të kësaj jave, dy gazetarë u qëlluan për vdekje dhe trupat e tyre u dogjën në Cité Soleil, në periferi të kryeqytetit Port-au-Prince.

Në Port-au-Prince, protestuesit ngritën barrikada dhe bllokuan rrugët me grumbuj gomash të djegur.

Në qytetin e Gonaives, në veri, ndërtesat publike dhe banesat private u sulmuan dhe u plaçkitën.

Zyrat lokale të Programit të Ushqimit të OKB-së u sulmuan të enjten.

Vendi është rrënuar nga dhuna e bandave, raporton BBC.

Vdekjet janë të shpeshta, me më shumë se 200 njerëz të vrarë në dhunën e bandave në Port-au-Prince në hapësirën e vetëm dhjetë ditëve në korrik, sipas shifrave nga OKB.

Vendasit thanë se dhuna po i bënte ata të jetonin me frikë, dhe po prishte furnizimin me ushqim dhe ujë.

Një zëdhënës i Guterres tha se trazirat aktuale e kishin sjellë vendin në një ndalesë.

Ai paralajmëroi se nëse situata aktuale vazhdon, “situata humanitare tashmë e rëndë me të cilën përballen njerëzit më të cenueshëm të Haitit do të përkeqësohet edhe më tej”./albeu.com

Shtuar 18.09.2022 09:00