Presidenti i Perusë shkarkohet pasi tentoi të shpërndante parlamentin, në vend të tij zgjidhet një grua

Peruja ka një presidente grua për herë të parë, pasi ish-presidenti Pedro Castillo u fajësua për përpjekje të shpërndante parlamentin.

Dina Boluarte, më parë nënkryetare, u betua pas një dite dramatike në Lima të mërkurën.

Më herët gjatë ditës, Castillo kishte thënë se po zëvendësonte Kongresin me një “qeveri të jashtëzakonshme emergjente”.

Por ligjvënësit e injoruan këtë dhe në një mbledhje urgjente e akuzuan atë. Më pas ai u arrestua dhe u akuzua për rebelim.

Raportet në mediat lokale thonë se ai po shkonte drejt ambasadës meksikane në kryeqytet kur u arrestua.

Boluarte, një avokate 60-vjeçare, tha se do të qeverisë deri në korrik të vitit 2026, kur do të kishte përfunduar presidenca e Castillo.

Duke folur pas betimit, ajo bëri thirrje për një armëpushim politik për të kapërcyer krizën që ka kapluar vendin.

“Ajo që unë kërkoj është një hapësirë, një kohë për të shpëtuar vendin,” tha ajo.

Zinxhiri dramatik i ngjarjeve të së mërkurës filloi me një fjalim të Presidentit Pedro Castillo në televizionin kombëtar në të cilin ai shpalli gjendjen e jashtëzakonshme.

Ai njoftoi se do të shpërndante Kongresin e kontrolluar nga opozita, një veprim i cili u prit me tronditje si në Peru, disa ministra dhanë dorëheqjen në shenjë proteste, dhe jashtë saj.

Kreu i Gjykatës Kushtetuese e akuzoi atë për fillimin e një grushti shteti, ndërsa SHBA-ja “i bëri thirrje me forcë” Castillo-s të anulonte vendimin e tij.

Policia dhe forcat e armatosura të Perusë lëshuan një deklaratë të përbashkët në të cilën thanë se respektonin rendin kushtetues.

Castillo u përpoq të shpërndante Kongresin vetëm disa orë përpara se të fillonte procedurat e reja të shkarkimit kundër tij, i treti që kur ai erdhi në detyrë në korrik 2021.

Por Kongresi, i cili kontrollohet nga partitë kundërshtare të Castillo-s, thirri një seancë urgjente dhe mbajti votimin e shkarkimit që Castillo po përpiqej të parandalonte.

Rezultati ishte dërrmues: 101 votuan pro shkarkimit të tij, me vetëm gjashtë kundër dhe 10 abstenime./albeu.com