Pjesë e Muxhahedinëve apo i infiltruar i qeverisë Iraniane? Ehsan Bini lë qelinë e burgut në Shqipëri

Shtetasi Ehsan Bidi është liruar nga burgu ku kryente dënimin në Shqipëri.

Bidi dyshohet të ketë qenë ish-anëtari i Partisë Popullore të Muxhahedinëve (MEK).

Edhe pse policia shqiptare nuk e kishte shpjeguar akuzën e tij, ai u mbajt në burg për dy vjet, shkruajnë mediat iraniane.

Ehsan Bidi u mirëprit pasi doli nga burgu nga dezertorët e MEK -ut në Tiranë, Shqipëri. Ata e festuan lirinë e tij në një festë në kafenenë e Hassan Heirani, në Tiranë. Disa nga të larguarit që jetojnë në Iran dhe disa anëtarë të familjes së pengjeve në kampet e MEK -ut në Shqipëri, gjithashtu morën me video Ehsan Bidi duke e uruar për shpëtimin e tij nga një dënim i padrejtë, raporton Fax News.

Ebrahim Khodabandeh, CEO i Shoqërisë Nejat ka publikuar një mesazh me rastin e lirimit të Ehsan Bidit: “Z. Ehsan Bidi është një nga të mbijetuarit e Kultit të Rajavit në Shqipëri, i cili u bllokua në sistemin e korruptuar të sigurisë shqiptare që bashkëpunon me drejtuesit e MEK-ut, por ai nuk u dorëzua“, shkruan ai.

“Ai ishte nën presionin më të rëndë mendor dhe fizik të intriguar nga propaganda e Kultit të Rajavit. Drejtuesit e grupit u përpoqën të tregonin rastin e Bidit në radhët dhe dosjet si një shembull i fatit të të larguarve jashtë grupit. Ata fjalë për fjalë kërcënuan anëtarët duke pretenduar se ata do të ishin në gjendje të ndreqnin një fat të tillë për çdo të larguar nga grupi, “ shtoi ai.

Megjithatë, rezistenca dhe vendosmëria e Ehsan Bidit për të dalë kundër MEK-ut ishte e frytshme. Ai u lirua nga burgu të hënën, 18 tetor 2021.

Ehsan Bidi iu bashkua MEK-ut në Irak, në 2002. Ai qëndroi nën sundimin e kultit të grupit për rreth dhjetë vjet. Ai iku nga grupi pasi u dëbua nga Kampi Ashraf dhe u zhvendos në Kampin Liberty, pranë aeroportit të Bagdadit. Bidi u largua nga Iraku për në Shqipëri ku iu dha një qëndrim dhjetëvjeçar dhe leje për të punuar.

Si i mbijetuar i Kultit të Rajavit ai filloi të kritikojë udhëheqësit e kultit në mediat sociale. Pasi MEK u zhvendos në Shqipëri, drejtuesit e grupit hartuan një komplot për të heshtur Bidi që komplotonte me autoritetet shqiptare kundër tij, shkruan media iraniane, raporton Fax News.

Rikujtojmë se Gjykata Shqiptare mori nje vendim deportimi për Ehsan Bidin në gusht të vitit 2020. Ai duhej të deportohej përmes kufirit nga Greqia, por nuk u lejua. Fax News mësonte ne atë kohë nga burime kofidenciale në zonën e kufirit të gjelbër, se shtetasi iranian akuzohet si i infiltruar i qeverisë së Iranit brenda kampit MEK në Manzë. Pala greke pohojnë burimet ka hezituar të kryejë procedurat e deportimit. Mësohet se shtetasi iranian është deportuar nga Ministria e Brendshme, ndërsa kishte status azilanti dhe kalimi përmes zonës së gjelbër nënkupton se nuk është ndjekur një protokoll ligjor, dhe ka dyshime të forta të jetë bërë forcërisht. Kjo është edhe arsyeja sipas burimeve që është refuzuar të kalojë nga pala greke. Mediat iraniane pretendojnë se ai është liruar nga burgu 3 ditë më parë, pasi kishte qëndruar 2 vite./albeu.com


Shtuar 21.10.2021 16:08