Përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore që merri nga konsumi i kumbullave

Kumbullat, jo vetëm që janë të shijshme, por konsumi I tyre sjell dhe shumë përfitime për shëndetin. Ato kanë vetëm 46 kalori në 100 gramë, nuk përmbajnë yndyrna të ngopura dhe janë të pasura me minerale dhe vitamina. Kumbullat gjithashtu ndihmojnë në rritjen e përthithjes së hekurit nga trupi, gjë që mund të jetë për shkak të faktit se ato janë një burim i mirë i vitaminës C.

Cilat janë përfitimet e tij shëndetësore?

Kumbulla ka një ngjyrë të kuqe të errët ose vjollcë në lëkurën e saj. Kjo është për shkak të antocianinave (polifenoleve) të cilat janë ndër antioksidantët më aktivë dhe janë shoqëruar me një rrezik të zvogëluar të kancerit të gjirit dhe kancerit oral.

Flavonoidët që gjenden në kumbulla kanë një aktivitet të lartë antioksidant si mburojë e trupit në sëmundjet që lidhen me sistemin kardiovaskular. Gjithashtu ka nivele të larta të kaliumit, të cilat rregullojnë nivelet e presionit të lartë të gjakut.

Ashtu si shumica e frutave, ajo përmban shumë karbohidrate. Sidoqoftë, ajo mban një indeks të ulët glicemik. Kjo do të thotë që pas konsumimit të kumbullave, sheqeri në gjak rritet gradualisht dhe jo papritmas.

Përmbajtja e lartë e fibrave rrit funksionimin e mirë të zorrëve, mund të përmirësojë tretjen dhe lehtëson problemet e kapsllëkut. Nga ana tjetër, konsumi i tepërt mund të çojë në efekte anësore (p.sh. diarre).

Konsumi i të gjithë frutave dhe i lëngut të tij (pa sheqer të shtuar) duket se shëron lëkurën, rrit elasticitetin e saj dhe ka veti anti-plakje./albeu.com


Shtuar 31.05.2021 08:57