Paralajmëron zyrtari amerikan: Koreja e Veriut mund të kryejë teste bërthamore në çdo kohë

Një zyrtar amerikan ka paralajmëruar se Koreja e Veriut mund të kryejë testin e shtatë bërthamor “në çdo kohë”.

Sung Kim, Përfaqësuesi Special i SHBA-së në Korenë e Veriut, bëri paralajmërimin disa ditë pasi Pheniani testoi një rekord prej tetë raketash balistike të dielën.

Çdo provë e tillë bërthamore do të përballej me një “përgjigje të shpejtë dhe të fuqishme”, u tha gazetarëve Zëvendës Sekretarja e Shtetit e SHBA, Wendy Sherman.

Pheniani nuk ka kryer një provë bërthamore për pesë vjet. Megjithatë, tensionet janë rritur në gadishullin Korean. Duke folur nga Xhakarta, Kim tha se Koreja e Veriut kishte testuar një numër të paprecedentë raketash këtë vit, 31 krahasuar me 25 gjatë gjithë vitit të fundit.

“Dhe jemi vetëm qershori,” u tha ai gazetarëve gjatë një konference në Xhakarta, Indonezi.

Ai shtoi se retorika e përdorur nga zyrtarët e Koresë së Veriut kishte treguar një gatishmëri për të përdorur gjithashtu armë taktike ose bërthamore të përmasave të vogla.

Kur u pyet nga gazetarët se kur do të zhvillohej raundi tjetër i testimit, Kim paralajmëroi se mund të ndodhë “në çdo kohë”, duke përfshirë edhe këtë javë, sipas gazetës Bloomberg.

Ndërkohë, Sherman u tha gazetarëve në Seul, ku ajo ka qenë duke u takuar me zyrtarë të Koresë së Jugut dhe japonezë, se çdo test i tillë “do të ishte në kundërshtim të plotë me rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së”.

“Besoj se jo vetëm ROK (Koreja e Jugut) dhe Shtetet e Bashkuara dhe Japonia, por e gjithë bota do të përgjigjen në një mënyrë të fortë dhe të qartë,” tha ajo.

Koreja e Veriut ende nuk i është përgjigjur pohimeve të SHBA./albeu.com

Shtuar 8.06.2022 07:29