OPEC+ do të ulë prodhimin e naftës me qëllim rritjen e çmimit më tej, reagon SHBA: Vendim shkurtpamës

Shtëpia e Bardhë reagoi e revoltuar ndaj deklaratës së OPEC+ për uljen e prodhimit të naftës, më të madhen që nga viti 2020.

Administrata e presidentit Joe Biden e cilësoi si një vendim “shkurtpamës” këtë lëvizje, pasi kjo do të sillte rritjen e çmimit të naftës.

pasi grupi i prodhuesve të naftës njoftoi shkurtimin e tij më të madh të furnizimit që nga viti 2020, duke kritikuar atë që administrata e Presidentit Joe Biden e përshkroi si një vendim “shkurtërpamës”.

Analistët e energjisë besojnë se reduktimet e thella të prodhimit mund të dështojnë për mbretin e OPEC-ut dhe aleatin e SHBA-së, Arabinë Saudite, veçanërisht pasi Biden la të kuptohej se Kongresi së shpejti do të kërkonte të frenonte ndikimin e grupit të dominuar nga Lindja e Mesme mbi çmimet e energjisë.

Aleatët e OPEC dhe jo-OPEC, një grup i quajtur shpesh si OPEC+, ranë dakord të mërkurën për të ulur prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi në ditë nga nëntori. Masa është krijuar për të nxitur një rimëkëmbje të çmimeve të naftës së papërpunuar, të cilat kishin rënë në afërsisht 80 dollarë për fuçi nga më shumë se 120 dollarë në fillim të qershorit.

Standardi ndërkombëtar Brent

Marrëveshjet e së ardhmes së papërpunuar u tregtuan me 93.55 dollarë për fuçi gjatë marrëveshjeve të mëngjesit të së enjtes në Londër, me një rritje rreth 0.2%. SHBA Ëest Texas Intermediate

Ndërkohë, kontratat e së ardhmes shënuan 87.81 dollarë, pothuajse 0.1% më e lartë.

Shtetet e Bashkuara i kishin bërë thirrje në mënyrë të përsëritur aleancës energjetike, e cila përfshin Rusinë, të pomponte më shumë për të ndihmuar ekonominë globale dhe për të ulur çmimet e karburantit përpara zgjedhjeve afatmesme muajin e ardhshëm.

Në një deklaratë, Shtëpia e Bardhë tha se Biden ishte “i zhgënjyer nga vendimi dritëshkurtër i OPEC+ për të ulur kuotat e prodhimit, ndërsa ekonomia globale po merret me ndikimin e vazhdueshëm negativ të pushtimit të Ukrainës nga Putini”.

Ai shtoi se Biden kishte udhëzuar Departamentin e Energjisë që të lëshonte 10 milionë fuçi të tjera nga Rezerva Strategjike e Naftës muajin e ardhshëm.

“Në dritën e veprimit të sotëm, administrata Biden do të konsultohet gjithashtu me Kongresin për mjete dhe autoritete shtesë për të ulur kontrollin e OPEC-ut mbi çmimet e energjisë”, tha Shtëpia e Bardhë.