Oficeri në SHBA qëllon mbi 14-vjeçaren, vdes në krahët e nënës

Një vajzë 14-vjeçare është vrarë nga policia në SHBA, ndërsa synim ishte të qëllohej mbi një të dyshuar që po sulmonte një grua në një dyqan rrobash.

Nëna e vajzës tregoi se vajza i vdiq në krahët e saj. Soledad Peralta qau ndërsa tregonte se u ishte lutur oficerëve të ndihmonin vajzën të shpëtonte.

Babai i 14-vjeçares, Juan Pablo Orellana, i cili fluturoi në Los Anxhelos nga Kili, u tha gazetarëve se vajza e tij i kishte thënë dikur se SHBA ishte “vendi më i sigurt në botë”.

Ai tha se veprimet e policëve të përfshirë kanë qenë të pakujdesshme, duke shtuar: “Unë nuk do të pushoj deri në ditën e fundit, derisa të gjithë këta kriminelë të jenë në burg”.

Shefi i policisë së Los Angeles, Michel Moore ka premtuar një “hetim të plotë, të plotë dhe transparent” në atë që ai e quajti një “incident kaotik”.

 


Shtuar 30.12.2021 08:50