Nuk do ta besoni sa i dëmshëm është për shëndetin tuaj, nëse përdorni telefonin para se të flini gjumë

Me shumë mundësi i keni premtuar vetes një herë se do të shkoni në shtrat dhe e keni kapur veten “mat” duke lundruar në rrjete sociale. Ne ju kuptojmë, por përdorimi i telefonit tuaj menjëherë para se të flini mund të ndikojë në shëndetin tuaj më shumë nga sa mendoni.

Zbuloni më poshtë se çfarë ndodh!

Mund t’ju dëmtojë sytë

Nëse keni ndjerë ndonjëherë sikur shikimi juaj u turbullohet papritmas pasi keni kaluar orë të tëra duke lëvizur nëpër burimin tuaj, sigurisht që nuk jeni vetëm. Kur sforcoheni gjatë përdorimit të telefonit inteligjent, kjo mund të çojë në lodhje të syve, të njohur edhe si sytë e lodhur. Për të mbrojtur sytë, provoni të ulni ndriçimin e ekranit dhe shmangni përdorimin e telefonit për një kohë të gjatë.

Mund t’ju prishë gjumin

Kur më në fund shkoni në shtrat në fund të një dite të gjatë, mund të ndjeheni mirë të kaloni pak më shumë kohë duke kontrolluar mesazhet tuaja ose duke lexuar lajmet. Por ky zakon nuk është aq i padëmshëm sa mund të duket, dhe përdorimi i telefonit afër kohës së gjumit mund t’ju pengojë të bëni një gjumë të mirë gjatë natës. Drita blu nga smartfoni juaj jo vetëm që ndikon në shikimin tuaj, por gjithashtu mund të shqetësojë ciklin tuaj gjumë-zgjim, gjë që nga ana tjetër mund të shkaktojë më shumë komplikime shëndetësore.

Mund të çojë në dhimbje qafe

Nëse jeni njohur me ndjesinë e bezdisshme të dhimbjes së qafës, atëherë përdorimi i telefonit në shtrat mund ta përkeqësojë gjendjen ekzistuese. Kur e përkulni kokën përpara për të parë ekranin, në disa vende një tendosje në muskujt e qafës, duke shkaktuar dhimbje. Nëse nuk mund ta imagjinoni të shkoni në shtrat pa kontrolluar telefonin tuaj, provoni ta mbani atë në nivelin e syve për të shmangur tendosjen e muskujve.

Lëkura juaj do të plaket më shpejt

Ju mund të shpenzoni shumë para për kujdesin e shtrenjtë të lëkurës, por diçka aq e thjeshtë sa përdorimi i telefonit në shtrat mund të sabotojë të gjitha përpjekjet tuaja. Kur shikoni nga poshtë telefonin tuaj, kjo ju bën të krijoni linja dhe rrudha në qafë, të cilat nga ana tjetër mund t’ju bëjnë të dukeni të plakur para kohe./albeu.com

Shtuar 21.06.2022 17:58