Nga festë në tragjedi me 44 viktima, dëshmitë rrëqethëse të pelegrinëve izraelitë

Ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmjen e të enjtes në Lag Ba’ omer në malin Meron, ku mbetën të vrarë 44 persona dhe u lënduan qindra të tjerë, është rrëfyer nga pelegrinët hebrenj, të pranishëm në ceremoninë fetare.

CEO i United Hatzalah, Eli Pollack, u shpreh për “The Jerusalem Post”, se tragjedia ndodhi kur turma të mëdha njerëzish vërshuan në një kompleks të mbyllur, e aty, pas rrëshqitjes, u përplasën njëri me tjetri. Hatzalah teksoi se gëzimi i madh nga festa, u prish nga katastrofa.

“Për fat të keq ne gjetëm fëmijë të vegjël duke shkuar atje. Ne arritëm të shpëtonim, por disa fëmijë jo. Jam i tronditur nga e gjithë ngjarja”, u shpreh Hatzalah.

Pelegrinët hebrenj, të cilët morën pjesë në festimet e Lag Ba’omer në malin Meron të enjten mbrëma, pohuan se janë tronditur dhe tmerruar pasi dhjetëra njerëz u vranë dhe mbi njëqind u plagosën në një rrëmujë të shkaktuar para varrit të rabinit, Shimon Bar Yochai.

Një nga personat e plagosur në incident i tha KAN neës se njerëzit filluan të rrëshqasin në shkallë dhe të bien mbi njëri-tjetrin.

“Kishte gjithnjë e më shumë njerëz, derisa policia vendosi të hiqte gardhet anash dhe të provonte shpëtimin e njerëzve. U desh kohë. Mbaj mend që u shtriva mbi dikë. Ai nuk merrte frymë”, tha ai.

“Kishte britma; një rrëmujë. Secili duke u përpjekur të dilte nga tjetri, por ata nuk arritën të nxirrnin askënd jashtë sepse ishte një enigmë. Unë pashë njerëz, fëmijë, nën mua”, shtoi dëshmitari okular në KAN.


Shtuar 30.04.2021 12:00