Nëse pini shpesh lëng karote, duhet të keni kujdes me një gjë

Lëngu i karotës ka pak kalori dhe karbohidrate dhe përmban shumë lëndë ushqyese. Është i pasur me vitamina dhe veçanërisht me betakarotinë. Një gotë me lëng karrote i siguron trupit tonë 6 herë më shumë beta-karotinë sesa sasia minimale e nevojshme çdo ditë nga trupi i njeriut.

Konsumi i këtij lëngu perimesh mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të syve, në forcimin e sistemit imunitar dhe forcimin e lëkurës. Ndërsa është plotësisht e sigurt për shumicën e njerëzve, ka disa këshilla që duhet të mbani mend.

Konsumi i sasive shumë të mëdha mund të çojë në karotenemi, një gjendje që ndryshon ngjyrën e lëkurës në të verdhë-portokalli si rezultat i niveleve të larta të B-karotenit në gjak.

Megjithëse nuk është e dëmshme, mund të jetë alarmante. Heqja e përkohshme e burimeve të beta-karotenit nga dieta zakonisht zgjidh problemin. Lëngu i karotës ka më pak fibra sesa karotat e plota dhe përmban sheqerna natyralë.

Meqenëse përmbajtja më e ulët e fibrave do të thotë që sheqernat absorbohen më shpejt, konsumi i tepërt mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak.

Ndërsa GI i ulët i lëngut të karotës do të thotë se nuk rrit sheqerin në gjak aq shumë sa lëngjet e tjera, duhet të keni kujdes se sa merrni nëse keni diabet./albeu.com


Shtuar 14.06.2021 09:42