Ndizen sërish tensionet, Izraeli nis sulmet ajrore në Rripin e Gazës

Izraeli nisi sulme ajrore në pjesën qendrore të Rripit të Gazës gjatë natës, disa orë pasi forcat e tij të armatosura thanë se kishin kapur një raketë të lëshuar nga enklava palestineze.

Disa raketa të tjera palestineze u hodhën pas sulmeve izraelite dhe rreth orës 03:15 u dëgjuan shpërthime të reja dhe motorë avionësh në qytetin e Gazës, ku po fryjnë erëra të forta.

Në një deklaratë të publikuar në orën 02:41, ushtria izraelite konfirmoi se po kryheshin sulme në Rripin e Gazës.

Sipas burimeve pranë forcave lokale të sigurisë palestineze dhe dëshmitarëve okularë, sulmet e para ishin të paktën shtatë dhe kishin në shënjestër një qendër trajnimi të Brigadave Ezzedine al-Qassam (krahu i armatosur i grupit islamik Hamas) në kampin e refugjatëve Al Maghazi, në pjesën qendrore të Rripit të Gazës.

Fronti Popullor për Çlirimin e Palestinës (FPLP), një organizatë e armatosur e së majtës palestineze, foli ndër të tjera për “lëshimin e një breshërie raketash” në shenjë hakmarrjeje për “sulmin sionist në Rripin e Gazës”.

Në Izrael, sirenat e mbrojtjes ajrore u dëgjuan në Sderot, një qytet në pjesën jugore të vendit, pak larg nga Rripi i Gazës.

Sipas burimeve pranë forcave lokale të sigurisë, seria e dytë e sulmeve ajrore izraelite shënjestroi një qendër trajnimi të Brigadave Ezzedine al-Qassam në sektorin jugperëndimor të qytetit të Gazës.

Në këtë fazë nuk raportohet për viktima nga të dyja palët. /albeu.com


Shtuar 2.02.2023 08:38