FOTO/ NASA zbulon “ariun” në Mars

Në sipërfaqen e Marsit NASA ka kapur me foto fytyrën e një ariu.

Një kamerë në bordin e Mars Reconnaissance Orbiter, e quajtur Eksperimenti i imazhit me rezolucion të lartë, ose HiRISE, kapi një imazh të veçorisë së pazakontë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CNN (@cnn)

Një model thyerjeje rrethore në sipërfaqen e Marsit i jep formë kokës, ndërsa dy kratere i ngjajnë syve ndërsa një strukturë kolapsi në formë V krijon iluzionin e hundës së një ariu.

Orbiteri rrethon Marsin çdo 112 minuta, duke fluturuar nga rreth 160 milje (255 kilometra) mbi polin jugor deri në 200 milje (320 kilometra) mbi polin verior.

Anija kozmike dhe grupi i instrumenteve të saj i ndihmojnë shkencëtarët e NASA-s të studiojnë atmosferën, motin dhe klimën marsiane dhe mënyrën se si ato ndryshojnë me kalimin e kohës. /albeu.com


Shtuar 31.01.2023 09:32

Tags: , ,