Ministri rus i Mbrojtjes viziton trupat ushtarake që po luftojnë në Ukrainë

Në përpjekje për t’i mbështeturpër udhë eqjen ushtarake të Rusisë, ministri i mbrojtjes Sergei Shoigu ka vizituar trupat e përfshira në Ukrainë.

“Sergei Shoigu falënderoi ushtarakët që kryejnë me guxim detyrat në zonën e operacioneve speciale ushtarake dhe u dha shpërblime shtetërore ushtarakëve për përkushtimin dhe heroizmin e tyre”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Ai tha se ai kishte vizituar selinë e Batalionit Vostok, i cili vepron në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës.

Udhëheqja ushtarake e Rusisë ka udhëtuar rrallë në vijat e frontit të Ukrainës, diçka për të cilën është përballur me kritika.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë udhëtime të përsëritura në vijën e frontit për të përshëndetur ushtarët dhe për të dhënë medalje.

Udhëtimi i Shoigut pason një tronditje të lidershipit ushtarak të Rusisë javën e kaluar, ku shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov u emërua komandant i luftës në Ukrainë.

Lëvizja është parë si një përpjekje e mundshme për të qetësuar kritikët e udhëheqjes ushtarake ruse dhe për të anashkaluar lojtarë të tillë si themeluesi i Grupit Wagner Yevgeny Prigozhin, ndikimi i të cilit është rritur brenda Moskës.

Prigozhin ka udhëtuar në vijat e frontit në Bakhmut, i cili është parë nga disa si një paraqitje e udhëheqjes ushtarake ruse./albeu.com