Mijëra punonjës të universiteteve në Britani paralajmërojnë grevë, kërkojnë rritje page

Më shumë se 70,000 punonjës në 150 universitete në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar do të futen në greëcpër 18 ditë midis shkurtit dhe marsit për mosmarrëveshjet mbi pagat, kushtet e punës dhe pensionet, njoftoi sot Sindikata e Universiteteve dhe Kolegjeve (UCU).

“Tani po mbaron koha që industria të arrijë një marrëveshje ose të goditet nga ndërprerja e gjerë gjatë pranverës”, tha sekretari i përgjithshëm i UCU, Jo Grady.

Sindikata, e cila përfaqëson akademikë, mësues, bibliotekarë dhe staf profesional në kolegje dhe universitete, thotë se po kërkon paga më të mira pasi punëdhënësit ranë dakord për një rritje pagash prej 3 për qind pas një dekade pagash që ishte nën inflacionin.

Ndërsa vendi përballet me inflacionin dyshifror, kryeministri Rishi Sunak është nën presion për të zgjidhur një valë greve në Britani që filloi vitin e kaluar.

Grevat përfshinin qindra mijëra punëtorë dhe ndërprenë vazhdimisht shërbimet thelbësore si kujdesi shëndetësor dhe transporti hekurudhor. /albeu.com


Shtuar 12.01.2023 22:07