Medvedev thirrje SHBA-ve: Nëse na ndëshkoni me armë bërthamore prisni fundin e njerëzimit

Ish-presidenti i Rusisë, Dmitry Medvedev, ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se nëse Perëndimi përpiqet të ndëshkojë një fuqi bërthamore si Rusia për luftën e saj në Ukrainë, rrezikon të rrezikojë njerëzimin. Pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar krizën më serioze në marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perëndimit që nga kriza e raketave Kubane në vitin 1962, kur shumë jetonin me frikën se bota ishte në prag të luftës bërthamore.

Medvedev i karakterizoi Shtetet e Bashkuara si një perandori që ka gjak në duart e saj në mbarë botën, duke përmendur shfarosjen e amerikanëve vendas, sulmet bërthamore të SHBA në Japoni dhe një seri luftërash nga Vietnami në Afganistan. Përpjekjet për të përdorur gjykatat për të hetuar veprimet e Rusisë në Ukrainë, tha Medvedev, do të ishin të kota dhe do të rrezikonin një katastrofë globale.

“Ideja për të ndëshkuar një vend që ka një nga arsenalet më të mëdha bërthamore është absurde. Dhe potencialisht përbën një kërcënim për ekzistencën e njerëzimit”, shkroi Medvedev, i cili aktualisht është nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, në një postim në Telegram.

Sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kontrollojnë 90% të kokave bërthamore në botë, secila me rreth 4000 koka bërthamore në rezervat e tyre ushtarake./albeu.com