Medvedev: Furnizuesit rusë të armëve do të rrisin dërgesat këtë vit

Moska pret të marrë më shumë armë këtë vit, pas raportimeve për probleme të furnizimit gjatë muajve të fundit të pushtimit.

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev ka thënë se furnizuesit e armëve të vendit do të rrisin dukshëm dërgesat e tyre të pajisjeve ushtarake gjatë vitit 2023.

Medvedev, tani nënkryetari i Këshillit të Sigurimit, tha se furnizimet e reja do të ndihmonin Rusinë të shkaktonte një disfatë dërrmuese ndaj Ukrainës në fushën e betejës.

Më parë, Moska la të kuptohet se mund të bënte diçka për të fituar vëmendjen e botës në përvjetorin e pushtimit më 24 shkurt.

Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov tha se vendi i tij po planifikonte të linte në plan të dytë ngjarjet pro-ukrainase të organizuara nga Perëndimi dhe vendet aleate në mbarë botën për të shënuar datën. /albeu.com


Shtuar 2.02.2023 15:32