Marramendje dhe përizerje në dush: Çfarë do të thotë për shëndetin

Një dush duhet të jetë relaksues dhe freskues. Megjithatë, nuk është një përvojë e këndshme nëse goditeni me një valë të papritur marramendjeje dhe të përzierash.

Ky fenomen nuk është aq i çuditshëm apo alarmues sa mund të mendoni. Në përgjithësi, ekspozimi i zgjatur ndaj ajrit të nxehtë dhe të lagësht ndonjëherë mund t’i bëjë njerëzit të ndihen të dobët.

Por për shkak se marramendja e papritur mund të ketë shumë shkaqe të mundshme, nuk duhet ta injoroni nëse simptomat tuaja janë të rënda. Kërkoni ndihmë mjekësore nëse marramendja ju shkakton të fikët, nëse keni gjithashtu dobësi në njërën anë të trupit, probleme me të folurin, dhimbje gjoksi ose gulçim.

Ja pse mund të ndodhë kjo dhe çfarë mund të bëni për ta trajtuar atë:

Mbinxehja

Qëndrimi në një dush të nxehtë shkakton rritjen e temperaturës. Si përgjigje, trupi juaj punon për të mbajtur temperaturën tuaj të rregulluar duke shkaktuar zgjerimin e enëve të gjakut dhe ngadalësimin e rrahjeve të zemrës.

Kjo mund të shkaktojë uljen e presionit të gjakut, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni të trullosur. Bëni një dush pak më të freskët ose më të shkurtër. Lëreni një dritare ose derë të hapur për të lënë pak ajër të freskët.

Dhe nëse filloni të ndiheni të trullosur nga vapa ekstreme, kjo është një shenjë se ndoshta është koha për të dalë nga dushi. Pasi të dilni, uluni për një minutë derisa marramendja të qetësohet dhe provoni frymëmarrje të thella për të përzierat.

Qëndrimi gjatë në këmbë

Qëndrimi në këmbë për periudha të gjata kohore, veçanërisht në temperatura të nxehta, mund të shkaktojë hipotension ortostatik, ose sinkopë vazokonstriktore, një reagim i padëmshëm i karakterizuar nga një rënie e papritur e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut që mund të ndodhë kur trupi është i stresuar.

Periudhat e gjata të qëndrimit në këmbë bëjnë që gjaku të grumbullohet në këmbët tuaja, gjë që redukton përkohësisht rrjedhjen e gjakut në tru. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të sëmurë, të trullosur ose të keni shikim të paqartë.

Ndonjëherë lëvizja e këmbëve mund të ndihmojë në lehtësimin e marramendjes së lehtë. Nëse kjo nuk ju ndihmon, uluni sa më shpejt që të mundeni dhe vendosni kokën midis gjunjëve. Kjo do të sjellë më shumë gjak në trurin tuaj në mënyrë që të filloni të ndiheni më mirë.

Sheqer i ulët në gjak

Kur niveli i sheqerit në gjak ose niveli i glukozës bie nën kufirin e shëndetshëm,  mund të ndodhë kudo, jo vetëm në dush. Përveç ndjenjës së dobësisë ose marramendjes, mund të vëreni se ndiheni të djersitur, të dridhura ose të keni një ritëm të shpejtë të zemrës.

Njerëzit me diabet – si të tipit 1 ashtu edhe të tipit 2 – kanë më shumë gjasa të përjetojnë simptoma të sheqerit të ulët në gjak kur niveli i tyre i glukozës në gjak bie nën 70 mg/dL.

Por problemi mund të prekë këdo, veçanërisht nëse keni kaluar disa orë pa ngrënë. Në disa raste, sheqeri i ulët në gjak mund të ndodhë edhe disa orë pas ngrënies së një vakti që përbëhet kryesisht nga karbohidrate të rafinuara.

Hani 15 gram karbohidrate me veprim të shpejtë për të rikthyer shpejt sheqerin në gjak, rekomandon Shoqata Amerikane e Diabetit. Opsionet e mira përfshijnë gjysmë banane, lëng ose 1 lugë gjelle mjaltë.