LIVE/ Konferenca e Laportës për largimin e Mesit: Donte të qëndronte (VIDEO)

Sot në orën 11:00 Barcelona ka startuar për konferenca për shtyp e presidentit Joan Laporta në “Camp Nou”. Numri 1 i klubit katalanas po shpjegon më shumë detaje rreth divorcit me Lionel Mesin.

Gjithçka dukej se ishte arritur për firmën në kontratën 5-vjeçare në “Camp Nou”, por në fund nuk u arrit objektivi për uljen e rrogave të skuadrës për të bërë regjistrimin e lojtarit në La Ligë.

DEKLARATA E LAPORTËS: 

Mirëmëngjes. Unë jam këtu për të shpjeguar situatën me Mesin. Fatkeqësisht ne kemi marrë një trashëgimi katastrofike. Fatura e pagës përfaqëson 110% të të ardhurave të klubit. Ne nuk kemi diferencë rroge. Ne e dinim që kur mbërritëm në klub.

Numrat që ishin paraqitur pas auditimit, janë shumë më tepër sesa ato që na kishin thënë dhe ato që kishim parashikuar bazuar në shifrat zyrtare. Humbjet e parashikuara janë shumë të larta, borxhet e parashikuara janë të larta. Nuk ka pagë diferenciale. Për të qenë në përputhje me fair-play-in e LaLiga-s, ne duhej të pranonim një marrëveshje të La Ligës që hipotekoi për gjysmë shekulli të drejtat televizive të një klubi me histori 120 vjet në këtë Ligë. Një klub që është mbi të gjitha. Me lojtarët, nga më të mirët në botë, presidentin dhe gjithçka.

Rinovimi i Leo përfshinte pranimin e një operacioni që nuk është interesant për Barçën.  Unë dua që të jetë e qartë se Leo donte të qëndronte. Vjen një kohë kur në një negociatë ju duhet të ngriheni, të analizoni gjërat në mënyrë rigoroze dhe me shifra. Rregulli i La Liga mund të jetë më fleksibël, por kjo nuk është justifikim sepse ne tashmë e dinim. Trishtim, por mendoj se ne kemi bërë më të mirën për Barçën.

Mesi lë një trashëgimi të shkëlqyer. Ai është lojtari me më shumë tituj në historinë e klubit. Ka lënë shumë gëzime, një iluzion kolektiv. Shumë imazhe për historinë. Ne kemi mirënjohje të përjetshme.

Nuk dua të krijoj shpresa të rreme. Ka një afat kohor dhe lojtari ka propozime të shumta. Mesit i duhet gjithashtu kohë për të qenë në gjendje të vlerësojë dhe ekzekutojë opsionet e tjera që ai ka. Leo ka vënë të gjitha lehtësitë e mundshme.

Grupi i menaxhimit të klubit, po punon  për të liruar një pjesë të faturës së pagave. Nuk është e lehtë sepse janë kontrata që janë në fuqi. Ata janë lojtarë që kanë ristrukturuar më parë pagën e tyre dhe nuk është e lehtë”. /panorama

 


Shtuar 6.08.2021 11:42