Lideri i një partie pro-ruse? Ukraina shpall non grata liderin e partisë ekstremiste bullgare

Ukraina ka shpallur person non grata kreun e partisë së ekstremiste të djathtë “Rilindja Nacionaliste”, Kostandin Kostandinov.

Kreu i partisë më të vogël parlamentare në parlamentin bullgar vizitoi Ukrainën dhe Moldavinë këtë fundjavë në zonat e banuara me minoritet bullgar.

Ai tha se kaloi pa asnjë problem kufirin moldavo – ukrainas , por më vonë zbuloi se ishte në kërkim nga autoritetet ukrainase, të cilët e arrestuan, i konfiskuan pasaportën dhe e ndaluan.

Konstantinov më vonë depërtua me akuzën se ishte lider i një partie pro-ruse në Bullgari

Shtuar 9.03.2022 12:09