Lavrov: Perëndimi po tenton të përçajë marrdhëniet Rusi-Kinë

Perëndimi po përpiqet të  përçajë marrdhëniet Rusi-Kinë, duke folur vazhdimidht  për marrëdhëniet e pabarabarta të Moskës dhe varësinë nga Pekini, tha  ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një intervistë të publikuar sot.

Në intervistën për gazetën Argumenti i Fakty, kreu i diplomacisë ruse deklaron se tani e tutje Moska do trajtojë Perëndimin me. mënyrë e ashpër.

Sipas Lavrov, bisedimet dhjetë-orëshe midis presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij kinez Xi Jinping e shtynë ” partneritetin strategjik” të dy shteteve në një nivel tjetër.

“Sigurisht që ne kemi një ndjenjë shoqërie dhe gatishmëri për të qëndruar pranë njëri-tjetrit, për të mbrojtur interesat themelore të njëri-tjetrit ”, tha ministri i Jashtëm rus .

Kina dhe Rusia njoftuan se kanë hyrë në një “partneritet” “pa kufij” në fillim të vitit 2022, vetëm disa javë përpara se Vladimir Putin të urdhëronte forcat e tij të armatosura të pushtonin territorin ukrainas .

Pekini është përmbajtur nga kritikat ndaj pushtimit, ndërsa kohët e fundit ka lëshuar një tekst qëndrimesh mbi konfliktin, për të cilin Perëndimi thekson se nuk mund të konsiderohet një plan paqeje.

Për zotin Lavrov, marrëdhënia e pabarabartë Rusi-Kinë ka qenë “përgjithësisht e mbingarkuar nga vendet jomiqësore” për një kohë të gjatë.

“Ne e shohim atë si një përpjekje për të hedhur hije mbi sukseset tona, për të mbjellë përçarje në marrëdhëniet mes Moskës dhe Pekinit ”, shton ministri i Jashtëm rus.

Për më tepër, Sergei Lavrov fajëson përkeqësimin e marrëdhënieve të Bashkimit Evropian me vendin e tij në anën tjetër, duke nënvizuar se ai furnizon ” regjimin kriminal ” të Kievit me armë. “Bashkimi Evropian ‘humbi’ Rusinë. Dhe faji është i saj”, tha Lavrov./albeu.com/